Zpět

Příběh Plácku

Přidáno 4. 7. 2018
Ilustrační foto
Prvním příběhem, který přinášíme, a na kterém jsme se významnou měrou podíleli, vypráví o pozemku u semmeringu a jeho záchraně pro občany Prahy 5.
     Na dohled druhého viaduktu pražského Semmeringu, v přírodním parku Prokopské a Dalejské údolí, leží travnatý pozemek, místními nazývaný Plácek. Od časného jara, do začátku zimy se na něm scházejí lidé. Výletníci, místní a především děti. Je přirozeným centrem setkávání.

     Právě zde měly vyrůst 2 domy, stavěné společností JRD.  Občané se proti tomuto záměru stavěli již v minulém volebním období. Také samospráva se snažila konat, ale nedůrazně a tím i neúspěšně. Mezi tím bylo vydáno stavební povolení.

     Po volbách na podzim roku 2014 se podařilo zápas o volný Plácek znovu rozhýbat. Proces se odehrával v mnoha rovinách. V té základní – občanské. Formulací veřejného mínění, přípravou petic, stálým tlakem na samosprávu. V rovině samosprávy, především ve výborech životního prostředí, územního rozvoje a majetku, kde bylo zachování volného Plácku pojmenováno jako veřejný zájem. Věc místní občanské nespokojenosti se tedy stala správně otázkou celoměstskou. Problém měl také silný politický rozměr. Jednou z podmínek přistoupení klubu KDU a nezávislých k nové koalici bylo jednání městské části s investorem o směně a zachování volného Plácku. To je tedy rovina třetí. Čtvrtou rovinu představovala jednání s investorem a magistrátem, která vedl tehdejší radní v oblasti majetku. Poslední, pátou, rovinu procesu představuje jednání zastupitelstva městské části, které velkou většinou schválilo směnu Plácku za jiný pozemek a jeho zachování pro veřejné využití.  

     Téměř 3 roky práce, protažené přes 2 koaliční krize. Dnes, na konci volebního období, je odsouhlasena studie revitalizace Plácku a do konce léta by mělo být území upraveno.

     Doufejme tedy, že příběh Plácku, proces dlouhého společného úsilí, ve kterém KDU a nezávislí hráli důležitou úlohu toho, kdo hledá cestu, dospěje letos ke správnému cíli.
 
Josef Cuhra
Klub KDU a nezávislých