KDU.breadcrumbs.homeVolby 2018 Program pro jednotlivé oblasti Košíře - Cibulka Memento Vidoule: za veřejný zájem má smysl bojovat
Zpět

Memento Vidoule: za veřejný zájem má smysl bojovat

Přidáno 27. 9. 2018
Ilustrační foto
Výkup pozemků na Vidouli  pro veřejné využití je skvělý projekt. Umožnila ho také velmi specifická politická konstelace, která se asi nebude opakovat. Čas boje o záchranu je za námi, čas sporů o proporce projektu nás čeká. Spory přijdou. Je na místě vyvodit obecnější závěry z historie.
Součástí metropole se Vidoule stala v roce 1920. Územní plán tam počítal s parkem. I za socialismu byla nezastavitelnost území respektována. Přírodní park byl vyhlášen v roce 1991. V roce 1996 kupuje část pozemků Ekospol s cílem změnit územní plán a stavět. Historie boje za Vidouli začala. Změny územního plánu Praha 5 odmítala.
 
Přelom  nastal 22.11.2012, kdy  Komise územního rozvoje pustila do dalšího projednání podnět na zástavbu celého vrcholu. A zde je třeba zmínit úlohu občanské společnosti. Občanů Košíř a Jinonic a tamních spolků. Spor o Vidouli přivedl na scénu vysoce kvalifikované odborníky na územní plán a ochranu přírody z řad občanů, kteří dokázali odborně rozporovat chybná rozhodnutí státní správy a samosprávy. Dělali ve svém volném čase agendu, kterou měl řešit úřad. Ruku v ruce s odbornou prací byly pořádány občanské akce na podporu zachování přírodního parku na Vidouli, především "Běh za Vidouli". V úterý 2. října poběžíme již po šesté.
 
Až se budeme těšit z procházky po Vidouli, připomeňme si alespoň toto.  Vyplatí se trvat na veřejném zájmu. A to i v případě, že samospráva kolísá.
 
Ing. Josef Cuhra
Předseda kubu KDU a nezávislých