KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Dobré zprávy z Cibulky
Zpět

Dobré zprávy z Cibulky

Přidáno 13. 4. 2021
Ilustrační foto
Neuvěřitelně dobrá zpráva o zámečku Cibulka! Nadace rodiny Vlčkových koupila usedlost Cibulka, plánuje tam vybudovat dětský hospic a navazující paliativní středisko, kavárnu a další prostory pro veřejnost.
 
Zdá se to jako zázrak, po desítkách let zkázy a bojů za záchranu unikátní památky, např. lednovém zastupitelstvu významně přispěl Josef Cuhra - zastupitel MČ Praha 5 k odpovědnému přístupu k výkupu usedlosti městskou částí. I to je střípek příběhu, který se tak nečekaně stočil správným směrem. Ať Bůh žehná dobrému dílu!
Jak popisuje plány Ondřej Vlček, spoluzakladatel Nadace rodiny Vlčkových plány s usedlostí:
„Máme připravené zdroje na rekonstrukci a obnovu usedlosti. Náš první hrubý odhad nákladů na vybudování nové Cibulky je mezi 300 a 350 miliony korun. Jde o částku včetně plánovaného zdravotnického vybavení, ale nezahrnující prostředky, které jsme už vynaložili na samotné pořízení nemovitosti. Realistické je kompletní dokončení všech prací do roku 2026. Bude to přesně dvě stě let poté, co byl areál v největším rozkvětu díky jeho tehdejšímu majiteli, hraběti Leopoldovi Linhartovi Thun-Hohensteinovi. Rekonstrukci pojmeme zodpovědně s respektem k historii celého areálu a svébytnému duchu tohoto místa. Jsme nadšeni potenciálem, který Cibulka skýtá, a věříme, že se nám podaří skloubit zachování její historické hodnoty s požadavky na špičkové zdravotnické zařízení 21. století. Jaká přesně bude nová podoba usedlosti, zatím nevíme. Odhalí ji až výsledek architektonické soutěže, do níž přizveme renomované architekty. Obnovu Cibulky budeme realizovat v součinnosti s odborníky na památkovou péči a také po diskusi s lidmi, kteří jsou s okolím usedlosti úzce spojeni.“
Tešíme se na to, že se Cibulka stane místem pro setkávání lidí z okolí. 👍