KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Naděje pro Spiritku
Zpět

Naděje pro Spiritku

Přidáno 3. 5. 2021
Ilustrační foto
Významný krajinný prvek Spiritka, registrovaný Odborem ochrany prostředí magistrátu hlavního města Prahy v roce 2000, zrušený tímtéž odborem v roce 2010 a znovu registrovaný s chybným umístěním v roce 2011 je znovu ohrožen již v pořadí třetí žádostí o změnu územního plánu.
 
Lokalita s mokřady a výskytem chráněných živočichů by měla být zastavěna 9 rodinnými domy. Na květnovém zasedání se bude žádostí zabývat Výbor životního prostředí Prahy 5. Naštěstí je dostatek argumentů pro odmítnutí této žádosti.
Významný krajinný prvek byl registrován díky aktivitě místního občanského sdružení Ochrana VKP Společenstva křídových pramenů Spiritka a podporu zachování významného krajinného prvku v původním rozsahu z roku 2000 vyjádřilo svým usnesení Zastupitelstvo městské části Praha 5 dne 16. 9.2010 a Rada městské části Praha 5 dne 25.1.2011.  
 
Je proto velmi pravděpodobné, že Výbor životního prostředí a následně ani Zastupitelstvo žádost nepodpoří. To však bude pouze první etapa cesty k plné ochraně cenného místa. Následovat musí jednání o variantách majetkového řešení, protože pozemky jsou v soukromých rukou a většinu okolních zelených pozemků vlastní, nebo spoluvlastní hlavní město Praha.
 
„Klub KDU-ČSL  a nezávislých je připraven tato jednání podpořit a předpokládá, že zjevný veřejný zájem tentokrát umožní překročit politické bariéry a postupovat v jednotě ke společnému dobrému cíli.“ doplňuje předseda našeho zastupitelského klubu Josef Cuhra