KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Přednost musí dostat zařízení rodinného typu
Zpět

Přednost musí dostat zařízení rodinného typu

Přidáno 20. 9. 2021
Ilustrační foto
Pandemie ukázala novou perspektivu problematiky seniorského bydlení. Když se Covid dostal do nějakého seniorského domova, málokdo zůstal vůči nákaze imunní. A bohužel téměř 3,5 tis. obětí z řad seniorů pochází právě odtud. Přitom platí nemilosrdná přímá úměra: Čím větší zařízení, tím se zvyšuje pravděpodobnost nákazy, a tím i větší počet úmrtí.
Budování velkých domovů důchodců je proto nejen nehumánní, ale i životu nebezpečné. Řešením je podpora domácí péče, a s ohledem na zvyšující se poptávku, výstavba většího počtu domovů, avšak s nižší kapacitou. Ruku v ruce musí proběhnout transformace velkých ústavů na menší.
 
Jsem zároveň rád, že v brzké době v Praze 5 zprovozněný Raudnitzův dům se počtem 24 bytových jednotek řadí právě k nim. Avšak nejen pro obyvatele Prahy 5 budou zapotřebí vzhledem ke stárnutí obyvatelstva další lůžka. Radnice může významně ovlivnit jejich podobu. Někdo může namítnout, že většina seniorů je očkována a nejhorší snad máme za sebou. Ovšem už nyní musíme myslet na budoucnost. Když nezačneme s realizací co nejdříve, budeme jednou překvapeni, až nové nákazy a mutace způsobí stejné, ne-li větší škody.
 
V nejbližších letech se rozhodne, jaké stáří prožije současná střední generace. Čas utíká rychleji, než se zdá.

(příspěvek člena Sociální komise a místopředsedy KDU-ČSL Praha 5 a Jakuba Suchla do říjnového vydání časopisu Pětka)