KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Zastupitelstvo jako na houpačce
Zpět

Zastupitelstvo jako na houpačce

Přidáno 16. 4. 2021
Ilustrační foto
👍 Představení projektu záchrany usedlosti Cibulka nadací manželů Vlčkových bylo optimistickým úvodem k celodennímu jednání. Jasný záměr vybudování dětského hospice spolu s prostory pro komunitní využití a finanční zabezpečení celého plánu je nejenom nadějí pro kulturní památku a vysoce laskavým činem. Snímá také ze samosprávy zjevné břemeno politických bojů a nekonečných debat o financování a podobě projektu, které by se nepochybně vlekly několik let. Praha 5 má tedy nyní větší prostor se věnovat dalším záležitostem, ve kterých jí ujel vlak. 💛
 
👉 Tím je především nedostatek míst na základních školách, zejména v oblasti Cibulek. Velmi ostré vystoupení rodičů s požadavkem zajištění míst pro prvňáky ve spádové škole a odmítnutím praxe losování o volná místa, připravilo pro paní starostku horké chvíle. Mimo jiné i proto, že Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha s.r.o., jehož jednatelkou a jedinou společnicí je paní starostka Renáta Zajíčková, působí v pronajaté budově bývalé základní školy Plzeňská a tato budova nyní základnímu školství v Praze 5 výrazně chybí. Paní starostka sice nabídla rodičům na příští týden setkání, to ale novou školní budovu nevykouzlí. Smysluplnější by bylo okamžitě nabídnout uvolnění části budovy na Plzeňské pro aktuální potřebu veřejného školství a postupně opustit tuto budovu celou. Nechci paní starostce radit, ale asi by o tom už měla vážně přemýšlet. Hledání viníků v minulém volebním období není zrovna nápaditou formou úniku z problému, je nepravdivé a k žádnému řešení nevede.
 
👉 Dalším projednávaným bodem, který zvýšil diskutujícím krevní tlak, byl návrh na odkoupení MŠ Waltrovka, který předložil radní Tomáš Homola. Že Praha 5 potřebuje v současné době školku, je nepochybné. Je ovšem otázka, zda je nutné ji nyní koupit, když má Praha 5 smluvně zajištěné bezplatné užívání na dobu 15 let a veškeré starosti s provozem nese firma Penta, jakožto současný vlastník. Koalice prosadila svou, byť argumentace byla celkem nijaká a navíc zatížená nesmyslnými osobními útoky. K těm se ještě s velkým potěšením vrátím, až bude k dispozici zápis.
 
Josef Cuhra - zastupitel MČ Praha 5 A tak zasedání, optimisticky započaté zprávou o velkém lidském činu, se postupně dodusilo až do 20 hodin s pachutí osobních půtek s nedostatkem nadhledu a velkorysosti. Ale přesto věřím, že projekt manželů Vlčkových zanechá i v komunální politice inspirující stopu, protože je jasnou zprávou o tom, že i dnes lze najít společné cíle. Moudrému napověz.