KDU.breadcrumbs.homeAktuálně K projektu ruského kola máme věcné i formální výhrady, a proto jsme ho nepodpořili
Zpět

K projektu ruského kola máme věcné i formální výhrady, a proto jsme ho nepodpořili

Přidáno 17. 8. 2016
K probíhající diskusi o budoucí podobě smíchovské náplavky se v červencovém čísle Pětky pro Vás vyjádřil předseda klubu KDU-ČSL a nezávislí, Ing. Josef Cuhra:
     „Pražské náplavky jsou typickými stavbami druhé poloviny 19. století. Technická účelnost se v nich promyšleně snoubí s kvalitní architekturou a dokonalým řemeslným zpracováním všech detailů. Po jejich vybudování se nábřeží stalo městským veřejným prostorem v nejvlastnějším slova smyslu. Místem, kde se prolíná práce s oddychem a město s řekou. Doby, kdy zde byly vykládány lodě, plaveni koně a pradleny praly prádlo, jsou pryč. Zůstal však jedinečný prostor pro procházky a tiché zastavení nad řekou se siluetami Emauz a Vyšehradu na obzoru. A takovou si představuji náplavku i v budoucnu. Bez aut a bez změti stánků, které vidíme na novoměstské straně a které připomínají něco mezi Bibione a tábořištěm Čingischána.

     Představuji si zde cyklostezku, navazující na lávku z Císařské louky. Dvě nebo tři restaurace se zahrádkou, cenově přístupné i rodinám s dětmi na vycházce. Čistá veřejná WC. Přístavní molo pro přívozní parníček k Mánesu a na Výtoň. V dolní části snad půjčovnu loděk a především všude dostatek pěkných laviček. Mimochodem, zdařilá koncepce pražských břehů již dva roky existuje. Zpracovala ji kancelář veřejného prostoru IPR v roce 2014. Zkusme tedy s touto koncepcí společně pracovat. Chceme-li lákat turisty, není třeba nutit se do Disneylandů. Většina návštěvníků jezdí do Prahy za unikátní městskou kompozicí a smíchovská náplavka je její nedílnou součástí.“
 
Na tři otázky od redaktorky týdeníku Respekt pak následně odpověděl radní za KDU-ČSL, Mgr. Vít Šolle. V rozhovoru vysvětluje, jakým způsobem došlo ke schválení sporného projektu:


Praha 5 je o krok blíž k obřímu vyhlídkovému kolu. Radní projekt odsouhlasili a chystají se podepsat smlouvu s Timsbury Capital. Pro jedny je kolo skvělý nápad, jak oživit smíchovskou náplavku, pro druhé atrakce, která se do památkové rezervace nehodí. Je na památkářích, jestli kolo povolí. „Byl bych uvítal delší a hlubší diskusi o tom, jak náplavku oživit,“ říká zástupce starosty, lidovec Vít Šolle.

 
* R: Proč chce Praha 5 vyhlídkové kolo?

VŠ: Diskuse skončila dřív, než začala, argumenty pro a proti nezazněly v plné šíři. Zastánci říkají, že kolo místo oživí, přiláká turisty. Mým dcerám (čtyři od 21 do 31 let) se nápad líbí, prý tam rády zajdou, vezmou s sebou hosty, okolo bude život a zábava. Já jsem zdrženlivější, Praha se má opírat o jiné hodnoty, než jsou atrakce.

* R: Kdo s nápadem přišel?

VŠ: Předkladatelem je radní Pavel Richter (TOP 09). Argumentoval, že kolo oživí nábřeží a je tak v souladu s tím, co dlouhodobě chceme. Město pak vyhlásilo, že prostor pronajme, soutěžilo se o nápad. Věci šly tak rychle, že se přihlásila jen jedna společnost. Bude platit 56 500 korun měsíčně, to není mnoho, řada restaurací platí víc. Ale nedá se nic dělat, nájem je vysoutěžený. Podle mě by ale zisková věc měla být pro město výhodnější, mělo by dostávat procenta ze vstupného. Do smlouvy se to zřejmě nedostalo, spád věcí byl tak rychlý, že jsem mimořádnou radu, kde se o tom hlasovalo, nestihl.

* R: Nebojíte se, že po betonových květináčích bude ruské kolo další úlet Prahy 5?

VŠ: Těžko říct. Jasné ale je, že takový projekt měl být diskutován mnohem déle a šířeji.
 
Další informace ke koncepci pražských břehů je možno nalézt zde: http://www.iprpraha.cz/clanek/195/koncepce-prazskych-brehu