Prodejem pozemků ČD v intravilánu soukromému investorovi se Praha vzdala možnosti ovlivnit rozvoj rozsáhlého území. Můžeme se bavit optimisticky o tom, co všechno se podařilo vyjednat.
Ve skutečnosti se jedná o jednu školu, kterou si, do značné míry, vymohli občané a stavbu zaplatí město. To není přehnaně mnoho. V existujících vlastnických poměrech bude samospráva tahat za kratší konec. Můžeme se těšit na pěkný bulvár, ale o divadlu, galerii, multifunkční budově, sportovištích, či opravdovém parku, si asi necháme pouze zdát. To si postavme na svém a za své a obyvatelé Sekyrova ostrova budou tyto služby rádi využívat, protože doma nic takového mít nebudou a byty, kanceláře a obchody v parterech jim živé město nenahradí.
Nová čtvrť sice zprůchodní území v ose V-Z, ale přitáhne dopravu a zároveň jí vytěsní na svůj obvod. Doprava tedy leží na bedrech města. Uvažujme také o situaci, kdy opadne zájem o kancelářské plochy. Tento trend je ve vzduchu. Zbude zde město duchů? Mnohé metropole by mohly vyprávět. Architekti odvedli svou práci, na úrovni a precizně. Ale v celku se jedná o déjà vu 70.let a nikoli o odpověď na otázky moderního městského bydlení pro 21.století.
(Příspěvek předsedy zastupitelského klubu KDU-ČSL Josefa Cuhry do listopadového vydání časopisu Pětka)