KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Veřejná prezentace studie Motolského údolí 22. 5. 2018
Zpět

Veřejná prezentace studie Motolského údolí 22. 5. 2018

Přidáno 17. 5. 2018
Ilustrační foto
V úterý dne 22. 5. 2018 proběhne v zasedací síni zastupitelstva od 18:00 veřejná prezentace výstupů z projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického). Na Vaše otázky odpoví architekti - zástupci ateliéru A69. Po úvodu bude následovat venkovní interaktivní výstava před kostelem sv. Václava. #MameSpolecnyCil
     Zadání studie je více než 2 roky staré, je tedy dílem ještě předpřevratové radnice (viz info o otřesu radnice zde) a ta nová ji dále rozvíjela. Je to vynikající příklad, kdy se podařilo společné dílo. Těžko by si někdo dovolil tvrdit, že se o studii zasloužil více než někdo jiný. Kéž by nadstranickost a týmová práce vítězily častěji. Zde se totiž podařilo prosadit a udržet zásadu vědomí společného cíle a participace občanů, totiž že studie nevznikala pokoutně na uzavřených jednáních, ale veřejnost do tvorby studie mohla aktivně zasahovat! 
 
     Těšíme se na vybudování lávky nad přemostěním mezi Strahovským tunelem a Mrázovkou. Původní most navrhli architekti z Fakulty architektury prof. Ing. arch. Arnošt Navrátil a Ing. arch. Petr Páv (nyní pracuje v ateliéru A32). Neměli tehdy snadnou situaci. Inženýři – projektanti dopravních staveb totiž navrhli přemostění, které se svým řešením a designem nehodilo do města. Byla to technická stavba typu dálničních mostů ve volné krajině. Když architekti vyhráli soutěž na architektonické řešení, bylo založení stavby mostu bylo již zrealizováno a nemohlo se změnit, statika navržena a architekti směli jen upravovat to, co bylo započato. Změnili průřez, tvar mostu, tvar pilířů a celé vystrojení včetně atypických stožárů osvětlení atd. Celkově se snažili most odlehčit, aby z pohledů přijíždějících shora po Plzeňské nebo od křižovatky Anděl nepůsobil těžkopádně.
 
     Současný návrh lávky je od studia A69. Jejich dílo patří určitě mezi nejlepší studie, které na Praze 5 vznikly. Celou studii si můžete prohlédnout na odkazu zde; některé obrázky jsou i v článcích na iPetka.cz a v Blesku.
 
Pavel Peterka,
člen Obvodního výboru KDU-ČSL Praha 5