KDU.breadcrumbs.homeVolby 2018 Program pro jednotlivé oblasti Smíchov Obnova nám. 14. října, přirozeného centra Smíchova
Zpět

Obnova nám. 14. října, přirozeného centra Smíchova

Přidáno 3. 9. 2018
Ilustrační foto
Jakub Suchel říká: "V Praze 5 chybí přirozené centrum společenského života. Centrum v místě křižovatky u Anděla je vzhledem k vysoké hustotě dopravy nevhodné. Nejvhodnější lokalitou je okolí a samotné náměstí 14. října. "
V rámci celkové revitalizace je zapotřebí vybudovat plnohodnotné náměstí od úřadu MČ, Portheimky až k Náplavce, jehož celkovou budovu navrhnou prestižní architekti s významnou participací veřejnosti. 

Osobně preferuji:
 
- realizaci parkových úprav

- instalaci dalších vodních prvků (vodotrysky, pítka atd.)

- získání do vlastnictví MČ budovu Národního domu Smíchov a v něm vybudování nového kulturně společenského centra včetně obnovy jeho bezprostředního okolí

- zachování Městské knihovny a obchodu v budově bývalé tržnice

- zřízení nové tramvajové zastávky mezi radnicí a kostelem sv. Václava, která by odlehčila nejvytíženějšímu dopravnímu uzlu MHD u Anděla, kde se každý den jen na tramvajových zastávkách pohybuje v průměru okolo 80 tis. cestujících.

Atraktivitu náměstí mohou pozvednout také farmářské trhy. Anděl je pro trhovce jistě atraktivnější, na druhou stranu trhy mají i funkci sociální, kde je možné zvolnit od každodenního shonu, popovídat s prodejcem, potkat známé, odpočinout si. Takovou hodnotu křižovatka Anděl, která je nezatíženějším dopravním uzlem v Praze, nenabízí. Kdo se zastaví, překáží. Trhy náměstí 14. října oživí a zájemci nejen ze Smíchova si sem cestu postupně najdou a zjistí, že Smíchov není jen obchodní centrum. Větší atraktivitu zajistí větší počet stánků s pestrým sortimentem, pravidelnou dobou provozu, se snížením  nájmem a vhodnou propagací.

Řešením naopak není zřízení tržiště v budově bývalé tržnice, dnes Městské knihovny a supermarketu. Podobné úvahy s úst některých představitelů radnice v minulosti zaznívaly, přičemž knihovnu by přestěhovali do sousední budovy bývalé trafostanice. KDU-ČSL rozšiřování tržišť podporuje, a do budoucna i na dalších místech MČ Prahy 5. Nikdy ale nepodpoří jejich rozšíření na úkor Městské knihovny.  Záměr obnovy nám. 14. Října je zcela ve shodě s doporučením autorů Plánu rozvoje MČ 2017 – 2022, který nedávno Rada MČ schválila.
 
Máme společný cíl!